Areál Plasy financovaný z IOP získal cenu Gloria musaealis za muzejní počin roku

Areál Plasy financovaný z IOP získal cenu Gloria musaealis za muzejní počin roku
25.05.2016

Projekt Centrum stavitelského dědictví v Plasích, který byl v minulosti financován z Integrovaného operačního programu, získal prestižní ocenění v souvislosti s XIV. ročníkem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015. Cílem tohoto projektu bylo revitalizovat a pro muzejní účely využít část areálu národní kulturní památky, kterou je komplex pivovaru a hospodářského dvora bývalého cisterciáckého kláštera.

„Zúčastnila jsem se letošního slavnostního zahájení jarní sezóny plaského Centra stavitelského dědictví a bylo velmi krásné vidět, jak dotace pomohla k obnově zanedbaného areálu rozsáhlého komplexu cisterciáckého kláštera z 12. století. Projekt si rozhodně ocenění zaslouží,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.  
 
Areál tak od září loňského roku nabízí expozice, výstavy, odbornou knihovnu či praktické ukázky řady stavebních řemesel včetně výchovných programů pro školy. Celkové náklady projektu dosáhly téměř 340 milionů korun, z toho příspěvek Evropské unie činil téměř 290 milionů korun. V rámci IOP bylo podpořeno celkem 25 projektů zaměřených na obnovu kulturního dědictví.
 
Do třech kategorií soutěže Gloria musaealis za rok 2015 bylo přihlášeno 80 projektů a o vítězi rozhodla sedmičlenná porota nezávislých odborníků. Vyhlášení vítězů proběhlo 18. května 2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Smyslem soutěže je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví v kontextu tvorby výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či záchrany a zpřístupňování objektů i lokalit kulturního dědictví v České republice.
 
Více informací o projektu: http://muzeum-plasy.cz/.